Hallgassa meg: ilyen hangja van a Tejútrendszer közepén lévő fekete lyuknak
A Sagittarius A*-ról gyűjtött adatokat hanggá konvertálták a tudósok, így most már meg is hallgathatjuk a galaxis közepén lévő szupermasszív fekete lyuk hangját.
A Sagittarius A*-ról gyűjtött adatokat hanggá konvertálták a tudósok, így most már meg is hallgathatjuk a galaxis közepén lévő szupermasszív fekete lyuk hangját.
Az Eseményhorizont Távcső segítségével, öt év leforgása alatt sikerült fényképet készíteni a Tejútrendszer magjáról.
Bő egy éve rengetegen osztották meg a hazai közösségi médiában azt a néhány térképet, amely a 80-as, a 90-es, és a 2000-es évek legendás budapesti szórakozóhelyeit, valamint a 80-as évekbeli klasszikus budapesti mozikat idézi fel. Alkotójuk, Vizi Ákos azóta továbblépett, és már az elmúlt évtizedek hazai könnyűzenei előadóinak és zenekarainak családfáin is dolgozott.
A tudósok ezúttal egy videót készítenének a Szűz csillagképben lévő Messier 87-es óriásgalaxis közepén található fekete lyukról.
A Physical Review Letters című szaklapban megjelent új tanulmányban azt állítják a szerzők, hogy sikerült megoldaniuk az 50 évvel ezelőtt leírt Hawking-paradoxont.
Az ELTE egykori fizikusainak részvételével egy 9 tagú nemzetközi kutatócsoport magyarázatot talált az eddigi legfurcsább gravitációshullám-forrás eredetére, ami a fekete lyukak elliptikus ütközésére utal.
Azok a csillagászok, akik úgy vélték, felfedezték a legközelebbi fekete lyukat, most azt mondják, tévedtek: egy két csillagból álló rendszert találtak, a párosból az egyik egy „csillagvámpír”.
A csillagászok a MeerKAT rádióteleszkóp segítségével gyűjtötték össze a világűrből érkező rádióhullámokat, amiből aztán sikerült leképezniük a Tejútrendszer képét.
Olasz kutatók egy új módszer segítségével számolták össze, mennyi csillagtömegű fekete lyuk lehet az univerzumban. Ez segíthet majd megválaszolni azt a kérdést is, hogy miként keletkeznek a szupermasszív fekete lyukak.
Az eddigi legrészletesebb és legélesebb kép készült a Sagittarius A* nevű fekete lyuk körüli régióról. A kutatók eközben felfedeztek egy eddig ismeretlen csillagot a Tejútrendszer központjában és a csillag pályájának elemzése révén a fekete lyuk tömegére vonatkozó eddigi legnagyobb pontosságú méréseket végezték el.
A frissen felfedezett és nagyon nagy tömegű feketelyuk-páros a Földtől mintegy 89 millió fényévre található. Ez is óriási távolság, de így is sokkal közelebb van, mint a korábbi rekorder.
Pár éve érdekes adatokat rögzítettek csillagászok, de csak most jöttek rá, mi volt az: összeütközött két csillag.
A tudósok eddig soha nem látták azt a jelenséget, amelynek létezését Albert Einstein általános relativitáselmélete már megjósolta. Most azonban egy véletlennek köszönhetően sikerült.